شهرداری الیگودرز

www.AligoudarzCity.ir

موقعیت جغرافیایی

 

 
اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز و در شرق استان لرستان و با جمعیت ۹۰٬۷۹۹بر اساس سرشماري سال 1395 است. شهر الیگودرز در دامنه کوهستانی و با آب و هوایی سرد در زمستان و مطلوب و معتدل در بهار و تابستان شرق استان لرستان است؛ همچنین، از شهرهای مرتفع و مناطق سردسیر ایران است. دیرینگی آن به بیش از ۷۰۰ سال می‌رسد. الیگودرز در گذشته از چهار محلهٔ ورزندان، مجیان، ده تیرانی و ده محمدرضا تشکیل شده بود هرچند که توسعه اخیر شهر این مرز بندی را نامحسوس کرده‌است. این شهر از سال ۱۳۳۹ در مجلس شورای ملی نماینده دارد.
به واسطه ی وجود ارتفاعات زاگرس ، اشترانکوه و احاطه اش توسط قله هایی چون قالیکوه ، تمندر ، مندیش و سیاه تیر ، از بارشهای فراوان برف و باران بهره مند است . رودخانه های پر آبی چون رود بختیاری ، ذالکی، رودبار کاکلستان ، قُلیان ، مورزرین و رودخانه الیگودرز و وجود آبشاران آب سفید ، چکان ، سه سیل،محمد حسن ، تاف و دیگر آبهای زلال و زیبا که از کوهستانهای پیرامونش سر چشمه می گیرند آب و هوایش را همواره مطبوع و دلنشین کرده اند و از این روست که در فصول بهار و تابستان ، گردشگران و عاشقان طبیعت را پیوسته میزبانی می کند .
معادن و منابع غنی ، سنگهای تزئینی و صنعتی ، جنگلها ، باغات و مراتع سر سبز ، چشمه ساران و رودخانه های پر آب از امکانات بالقوه این شهرستان می باشند .